Belden 0.75mm 2 Core Instrumentation Cable Unarmoured Overall Screened
Belden 0.75mm 2 Core Instrumentation Cable Unarmoured Overall Screened
Instrumentation Cable, Unarmoured, 0.75 mm, Bare Copper, 350-500 Volt, 2 Core, Overall Screened Screen, 6.2 mm Overall Diameter, 37.2 mm Static/93 mm Flexible Bend Radius, >20 GOhm/cm Insulation Resistance, Tinned Copper Braid Screen, PVC Insulation, PVC Sheath, Grey Sheath, Static: -40 to 80 deg C/Flexible: -5 to 70 deg C, DIN VDE 0295 IEC 60228 BS 6360 DIN EN 50290-2-22 RoHS REACH & CE
| Brand | Belden |
|---|---|
| Range Name | Machflex |
| Standard Pack Size | 500 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | 2C0.75YCY F2V500M |
| Bend Radius | Static 37.2 mm/Flexible 93 mm |
| Conductor Size | 0.75 mm |
| Conductor Type | Bare Copper |
| Insulation Resistance | >20 GOhm/cm |
| Insulation Material | PVC |
| Number of Pairs | 2 Core |
| Overall Diameter | 6.2 mm |
| Product Type | Instrumentation Cable Unarmoured |
| Screen Format | Overall Screened |
| Screen Material | Tinned Copper Braid |
| Sheath Colour | Grey |
| Sheath Material | PVC |
| Standards | DIN VDE 0295 IEC 60228 BS 6360 DIN EN 50290-2-22 RoHS REACH & CE |
| Temperature | Static -40 to 80 deg C Flexible -5 to 70 deg C |
| Voltage | 350-500 Volt |
Description
Instrumentation Cable, Unarmoured, 0.75 mm, Bare Copper, 350-500 Volt, 2 Core, Overall Screened Screen, 6.2 mm Overall Diameter, 37.2 mm Static/93 mm Flexible Bend Radius, >20 GOhm/cm Insulation Resistance, Tinned Copper Braid Screen, PVC Insulation, PVC Sheath, Grey Sheath, Static: -40 to 80 deg C/Flexible: -5 to 70 deg C, DIN VDE 0295 IEC 60228 BS 6360 DIN EN 50290-2-22 RoHS REACH & CE
