Bambach SafeX125 High Temperature SDI Flexible Wire 1 Core 16mm 0.6/1kV X-HF-110/HFS-110-TP Blue
Bambach SafeX125 High Temperature SDI Flexible Wire 1 Core 16mm 0.6/1kV X-HF-110/HFS-110-TP Blue
Flexible Wire, Double Insulated, High Temperature, 1 Core, 16 mm, Class 5 or 6 Oxygen Free Tinned Annealed Copper, 0.6/1 kV, 135 Amp, 224/0.3 mm Strands, 9.3 mm Overall Diameter, 55.8 mm Bend Radius, X-HF-110 Insulation, HFS-110-TP Sheath, Natural Core, Blue Sheath, -40 to 125 deg C, AS/NZS 1125, AS/NZS 3808, AS/NZS 5000.1, AS/NZS 1660.5.6, IEC 60228, IEC 60332-1
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Bambach |
| Standard Pack Size | 10 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | 26800BES |
| Bend Radius | 55.8 mm |
| Conductor Size | 16 mm |
| Conductor Type | Class 5 or 6 Tinned Annealed Copper |
| Core Colours | Natural |
| Current | 135 Amp |
| Insulation Material | X-HF-110 |
| Product Type | Flexible Cable High Temperature |
| Overall Diameter | 9.3 mm |
| Number of Cores | 1 Core |
| Sheath Colour | Blue |
| Sheath Material | HFS-110-TP |
| Standards | AS/NZS 1125 AS/NZS 3808 AS/NZS 5000.1 AS/NZS 1660.5.6 IEC 60228 IEC 60332-1 |
| Temperature | -40 to 125 deg C |
| Stranding | 224/0.3 mm |
| Voltage | 0.6-1 kV |
Description
Flexible Wire, Double Insulated, High Temperature, 1 Core, 16 mm, Class 5 or 6 Oxygen Free Tinned Annealed Copper, 0.6/1 kV, 135 Amp, 224/0.3 mm Strands, 9.3 mm Overall Diameter, 55.8 mm Bend Radius, X-HF-110 Insulation, HFS-110-TP Sheath, Natural Core, Blue Sheath, -40 to 125 deg C, AS/NZS 1125, AS/NZS 3808, AS/NZS 5000.1, AS/NZS 1660.5.6, IEC 60228, IEC 60332-1
