Bambach 2.5mm 1 Core Orange High Temperature Flexible Wire Double Insulated X-HF-110 HFS-110-TP
Bambach 2.5mm 1 Core Orange High Temperature Flexible Wire Double Insulated X-HF-110 HFS-110-TP
Flexible Wire, High Temperature, Double Insulated, 2.5 mm, Class 5 or 6 Tinned Annealed Copper, 0.6-1 kV, 43 Amp, 1 Core, 50/0.25 mm Strands, 6.2 mm Overall Diameter, 37.2 mm Bend Radius, Natural Core, X-HF-110 Insulation, HFS-110-TP Sheath, Orange Sheath, -40 to 125 deg C, AS/NZS 1125 AS/NZS 3808 AS/NZS 5000.1 AS/NZS 1660.5.6
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Bambach |
| Standard Pack Size | 100 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | 26796OES |
| Bend Radius | 37.2 mm |
| Conductor Size | 2.5 mm |
| Conductor Type | Class 5 or 6 Tinned Annealed Copper |
| Core Colours | Natural |
| Current | 43 Amp |
| Insulation Material | X-HF-110 |
| Number of Cores | 1 Core |
| Overall Diameter | 6.2 mm |
| Product Type | Flexible Wire High Temperature |
| Sheath Colour | Orange |
| Sheath Material | HFS-110-TP |
| Standards | AS/NZS 1125 AS/NZS 3808 AS/NZS 5000.1 AS/NZS 1660.5.6 |
| Stranding | 50/0.25 mm |
| Voltage | 0.6-1 kV |
| Temperature | -40 to 125 deg C |
Description
Flexible Wire, High Temperature, Double Insulated, 2.5 mm, Class 5 or 6 Tinned Annealed Copper, 0.6-1 kV, 43 Amp, 1 Core, 50/0.25 mm Strands, 6.2 mm Overall Diameter, 37.2 mm Bend Radius, Natural Core, X-HF-110 Insulation, HFS-110-TP Sheath, Orange Sheath, -40 to 125 deg C, AS/NZS 1125 AS/NZS 3808 AS/NZS 5000.1 AS/NZS 1660.5.6
