Bambach 1mm 1 Core Pink High Temperature Flexible Wire X-HF-110
Bambach 1mm 1 Core Pink High Temperature Flexible Wire X-HF-110
Flexible Wire, High Temperature, 1 mm, Class 5 or 6 Tinned Annealed Copper, 0.6-1 kV, 26 Amp, 1 Core, 32/0.2 mm Strands, 2.7 mm Overall Diameter, 10.8 mm Bend Radius, X-HF-110 Insulation, Pink Insulation, Unsheathed, -40 to 110 deg C, AS/NZS 1125 AS/NZS 3808 AS/NZS 5000.1
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Bambach |
| Standard Pack Size | 100 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | 26699PK |
| Bend Radius | 10.8 mm |
| Conductor Size | 1 mm |
| Conductor Type | Class 5 or 6 Tinned Annealed Copper |
| Current | 26 Amp |
| Insulation Colour | Pink |
| Insulation Material | X-HF-110 |
| Number of Cores | 1 Core |
| Overall Diameter | 2.7 mm |
| Sheath Material | Unsheathed |
| Standards | AS/NZS 1125 AS/NZS 3808 AS/NZS 5000.1 |
| Stranding | 32/0.2 mm |
| Temperature | -40 to 110 deg C |
| Voltage | 0.6-1 kV |
Description
Flexible Wire, High Temperature, 1 mm, Class 5 or 6 Tinned Annealed Copper, 0.6-1 kV, 26 Amp, 1 Core, 32/0.2 mm Strands, 2.7 mm Overall Diameter, 10.8 mm Bend Radius, X-HF-110 Insulation, Pink Insulation, Unsheathed, -40 to 110 deg C, AS/NZS 1125 AS/NZS 3808 AS/NZS 5000.1
