Bambach SafeX125 High Temperature Flexible Cable 3 Core 1.5mm 0.6/1kV X-HF-110/HFS-110-TP Orange
Bambach SafeX125 High Temperature Flexible Cable 3 Core 1.5mm 0.6/1kV X-HF-110/HFS-110-TP Orange
Flexible Cable, Double Insulated, High Temperature 3 Core, 1.5 mm, Class 5 Tinned Annealed Copper, 0.6/1 kV, 28 Amp, 30/0.25 mm Strands, 10 mm Overall Diameter, 40 mm Bend Radius, X-HF-110 Insulation, HFS-110-TP Sheath, Orange Sheath, -40 to 125 deg C, AS/NZS 1125, AS/NZS 3808, AS/NZS 5000.1, AS/NZS 1660.5.6, IEC 60228, IEC 60332-1
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Bambach |
| Standard Pack Size | 10 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | 24300OES |
| Bend Radius | 40 mm |
| Conductor Size | 1.5 mm |
| Conductor Type | Class 5 Tinned Copper |
| Current | 28 Amp |
| Insulation Material | X-HF-110 |
| Number of Cores | 3 Core |
| Overall Diameter | 10 mm |
| Product Type | Flexible Cable High Temperature |
| Sheath Colour | Orange |
| Sheath Material | HFS-110-TP |
| Standards | AS/NZS 1125 AS/NZS 3808 AS/NZS 5000.1 AS/NZS 1660.5.6 IEC 60228 IEC 60332-1 |
| Stranding | 30/0.25 mm |
| Voltage | 0.6-1 kV |
| Temperature | -40 to 125 deg C |
Description
Flexible Cable, Double Insulated, High Temperature 3 Core, 1.5 mm, Class 5 Tinned Annealed Copper, 0.6/1 kV, 28 Amp, 30/0.25 mm Strands, 10 mm Overall Diameter, 40 mm Bend Radius, X-HF-110 Insulation, HFS-110-TP Sheath, Orange Sheath, -40 to 125 deg C, AS/NZS 1125, AS/NZS 3808, AS/NZS 5000.1, AS/NZS 1660.5.6, IEC 60228, IEC 60332-1
