Bambach BETAtherm 145 High Temperature Flexible Wire Single Insulated 1 Core 2.5mm 0.6/1kV XLPO Purple
Bambach BETAtherm 145 High Temperature Flexible Wire Single Insulated 1 Core 2.5mm 0.6/1kV XLPO Purple
Flexible Wire, Single Insulated, High Temperature, 1 Core, 2.5 mm, Class 5 Tinned Annealed Copper, 0.6/1 kV, 41 Amp, 50/0.25 mm Strands, 3.7 mm Overall Diameter, 14.8 mm Bend Radius, LSZH XLPO Insulation, Unsheathed, Purple Insulation, -55 to 145 deg C, IEC 60332-1, IEC 60332-3, IEC 60228, DIN 51900
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Bambach |
| Range Name | Betatherm 145 |
| Standard Pack Size | 100 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | 13249APE |
| Conductor Size | 2.5 mm |
| Bend Radius | 14.8 mm |
| Conductor Type | Class 5 Tinned Copper |
| Current | 41 Amp |
| Insulation Material | LSZH XLPO |
| Overall Diameter | 3.7 mm |
| Number of Cores | 1 Core |
| Insulation Colour | Purple |
| Product Type | Flexible Cable High Temperature |
| Sheath Material | Unsheathed |
| Standards | IEC 60332-1 IEC 60332-3 IEC 60228 DIN 51900 |
| Voltage | 0.6-1 kV |
| Stranding | 50/0.25 mm |
| Temperature | -55 to 145 deg C |
Description
Flexible Wire, Single Insulated, High Temperature, 1 Core, 2.5 mm, Class 5 Tinned Annealed Copper, 0.6/1 kV, 41 Amp, 50/0.25 mm Strands, 3.7 mm Overall Diameter, 14.8 mm Bend Radius, LSZH XLPO Insulation, Unsheathed, Purple Insulation, -55 to 145 deg C, IEC 60332-1, IEC 60332-3, IEC 60228, DIN 51900
