Bambach High Temperature Flexible Wire Single Insulated 1 Core 6mm 250/250V Silicone/Glass Braid +200C Red
Bambach High Temperature Flexible Wire Single Insulated 1 Core 6mm 250/250V Silicone/Glass Braid +200C Red
Flexible Wire, Single Insulated, High Temperature, 1 Core, 6 mm, Class 5 Oxygen Free Tinned Annealed Copper, 250/250 Volt, 87 Amp, 84/0.3 mm Strands, 6.7 mm Overall Diameter, 40.2 mm Bend Radius, R-S-200 Silicone Rubber Insulation, Silicone Impregnated Glass Braid Sheath, Red Sheath, 0 to 200 deg C, AS/NZS 1125, AS/NZS 3808, AS/NZS 3191, IEC 60228
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Bambach |
| Range Name | Silicone & Glass Braid |
| Standard Pack Size | 100 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | 12250RD |
| Bend Radius | 40.2 mm |
| Conductor Size | 6 mm |
| Conductor Type | Class 5 Annealed Copper |
| Current | 87 Amp |
| Insulation Material | R-S-200 Silicone Rubber |
| Number of Cores | 1 Core |
| Overall Diameter | 6.7 mm |
| Product Type | Flexible Cable High Temperature |
| Sheath Material | Silicone Impregnated Glass Braid |
| Sheath Colour | Red |
| Standards | AS/NZS 1125 AS/NZS 3808 AS/NZS 3191 IEC 60228 |
| Stranding | 84/0.3 mm |
| Temperature | 0 to 200 deg C |
| Voltage | 250 Volt |
Description
Flexible Wire, Single Insulated, High Temperature, 1 Core, 6 mm, Class 5 Oxygen Free Tinned Annealed Copper, 250/250 Volt, 87 Amp, 84/0.3 mm Strands, 6.7 mm Overall Diameter, 40.2 mm Bend Radius, R-S-200 Silicone Rubber Insulation, Silicone Impregnated Glass Braid Sheath, Red Sheath, 0 to 200 deg C, AS/NZS 1125, AS/NZS 3808, AS/NZS 3191, IEC 60228
