Bambach High Temperature Flexible Wire Single Insulated 1 Core 0.5mm 0.6/1kV Silicone +200C White
Bambach High Temperature Flexible Wire Single Insulated 1 Core 0.5mm 0.6/1kV Silicone +200C White
Flexible Wire, Single Insulated, High Temperature, 1 Core, 0.5 mm, Class 5 Oxygen Free Tinned Annealed Copper, 0.6/1 kV, 19 Amp, 16/0.2 mm Strands, 2.7 mm Overall Diameter, 16.2 mm Bend Radius, R-S-200 Silicone Rubber Insulation, Unsheathed, White Insulation, -50 to 200 deg C, AS/NZS 1125, AS/NZS 3808, AS/NZS 3191, AS/NZS 5000.1, IEC 60228
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Bambach |
| Range Name | Silicone Rubber 200 |
| Standard Pack Size | 100 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | 10685AWE |
| Bend Radius | 16.2 mm |
| Conductor Size | 0.5 mm |
| Conductor Type | Class 5 Annealed Copper |
| Current | 19 Amp |
| Insulation Colour | White |
| Insulation Material | R-S-200 Silicone Rubber |
| Product Type | Flexible Cable High Temperature |
| Overall Diameter | 2.7 mm |
| Number of Cores | 1 Core |
| Sheath Material | Unsheathed |
| Standards | AS/NZS 1125 AS/NZS 3808 AS/NZS 3191 AS/NZS 5000.1 IEC 60228 |
| Temperature | -50 to 200 deg C |
| Stranding | 16/0.2 mm |
| Voltage | 0.6-1 kV |
Description
Flexible Wire, Single Insulated, High Temperature, 1 Core, 0.5 mm, Class 5 Oxygen Free Tinned Annealed Copper, 0.6/1 kV, 19 Amp, 16/0.2 mm Strands, 2.7 mm Overall Diameter, 16.2 mm Bend Radius, R-S-200 Silicone Rubber Insulation, Unsheathed, White Insulation, -50 to 200 deg C, AS/NZS 1125, AS/NZS 3808, AS/NZS 3191, AS/NZS 5000.1, IEC 60228
