B&R Adaptable Box w/Lid General Purpose Industrial IP66 316 Stainless Steel 200 Wx120 Dx200 H mm
B&R Adaptable Box w/Lid General Purpose Industrial IP66 316 Stainless Steel 200 Wx120 Dx200 H mm
Adaptable Box, 316 Stainless Steel Housing, 316 Stainless Steel Door, DIN Rail Mounting, Metal Mounting Plate, FIP Polyurethane Gasket, IP66, Powder Coated N4 Surface, 200 mm Height, 200 mm Width, 120 mm Depth
| Features |
|
|---|---|
| Brand | B&R |
| Range Name | Connector TE Stainless Steel |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121300 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | TE2212/S |
| Depth | 120 mm |
| Door Material | 316 Stainless Steel |
| Finish | Powder Coated N4 Surface |
| Gasket Material | FIP Polyurethane |
| Height | 200 mm |
| Housing Material | 316 Stainless Steel |
| IP Rating | IP66 |
| Mounting Method | DIN Rail |
| Mounting Plate Material | Metal |
| Product Type | Adaptable Boxes Plastic |
| Width | 200 mm |
Description
Adaptable Box, 316 Stainless Steel Housing, 316 Stainless Steel Door, DIN Rail Mounting, Metal Mounting Plate, FIP Polyurethane Gasket, IP66, Powder Coated N4 Surface, 200 mm Height, 200 mm Width, 120 mm Depth
