B&R Enclosure Single Door General Purpose Industrial IP66 316 Stainless Steel Number 4 Finish 300 Wx150 Dx300 H mm
B&R Enclosure Single Door General Purpose Industrial IP66 316 Stainless Steel Number 4 Finish 300 Wx150 Dx300 H mm
Enclosure Single Door, 316 Stainless Steel Housing, 316 Stainless Steel Door, 1 Door, Wall Mounting, Steel Mounting Plate, FIP Polyurethane Gasket, IP66, N4 Surface, 300 mm Height, 300 mm Width, 150 mm Depth
| Features |
|
|---|---|
| Brand | B&R |
| Range Name | Universal NI Stainless Steel |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121300 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | NI03031/S |
| Depth | 150 mm |
| Door Material | 316 Stainless Steel |
| Finish | N4 Surface |
| Gasket Material | FIP Polyurethane |
| Height | 300 mm |
| IP Rating | IP66 |
| Housing Material | 316 Stainless Steel |
| Mounting Method | Wall |
| Mounting Plate Material | Steel |
| Number of Doors | 1 |
| Product Type | Enclosures Metal |
| Width | 300 mm |
Description
Enclosure Single Door, 316 Stainless Steel Housing, 316 Stainless Steel Door, 1 Door, Wall Mounting, Steel Mounting Plate, FIP Polyurethane Gasket, IP66, N4 Surface, 300 mm Height, 300 mm Width, 150 mm Depth
