Atom Lighting LED Lamp C35 Candle Dimmable 6W 230V B15 Cool White 4000K 500 Lumens 15000 hrs Frosted
Atom Lighting LED Lamp C35 Candle Dimmable 6W 230V B15 Cool White 4000K 500 Lumens 15000 hrs Frosted
LED Lamp, 6 Watt, 230 Volt, 50 Hz Input Frequency, C35, Frosted Finish, E14 (SES) Base, Cool White, 4000K, 520 lm, 15000 hrs, 300 deg Beam Angle, IP20, >80 CRI, Dimmable, 0.5 Power Factor, Polycarbonate, 35 mm Diameter, 105 mm Length, 20 to 40 deg C
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Atom Lighting |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39112100 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 18613 |
| Average Lamp Life | 15000 hrs |
| Base Type | E14 (SES) |
| Beam Angle | 300 deg |
| Colour Designation | Cool White |
| Colour Temperature | 4000K |
| CRI | >80 |
| Diameter | 35 mm |
| Dimmable | Dimmable |
| Input Frequency | 50 Hz |
| IP Rating | IP20 |
| Lamp Finish | Frosted |
| Lamp Shape | C35 |
| Length | 105 mm |
| Lumens | 520 lm |
| Material | Polycarbonate |
| Power Factor | 0.5 |
| Product Type | LED Lamps Bi-Pin |
| Temperature | 20 to 40 deg C |
| Voltage | 230 Volt |
| Wattage | 6 Watt |
Description
LED Lamp, 6 Watt, 230 Volt, 50 Hz Input Frequency, C35, Frosted Finish, E14 (SES) Base, Cool White, 4000K, 520 lm, 15000 hrs, 300 deg Beam Angle, IP20, >80 CRI, Dimmable, 0.5 Power Factor, Polycarbonate, 35 mm Diameter, 105 mm Length, 20 to 40 deg C
