Artcraft Superlux Fluorescent Batten Diffused Slim Body 60W White Aluminium 2.7K
Artcraft Superlux Fluorescent Batten Diffused Slim Body 60W White Aluminium 2.7K
Fluorescent Batten Diffused Slim Body, 60 Watt, 230-240 Volt, S14s, 500 Lumens, 2700K, CRI: 84, Dimmable, 270 deg Beam Angle, Ceiling/Wall Mounting, Aluminium, White, Powder Coated Finish, 595 mm Length, 31 mm Width, 60 mm Height, Indoor
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Artcraft Superlux |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39111500 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | SL-60-DS |
| Beam Angle | 270 deg |
| Colour | White |
| Colour Temperature | 2700K |
| CRI | 84 |
| Dimmable | Dimmable |
| Finish | Powder Coated |
| Height | 60 mm |
| Input Voltage | 230-240 Volt |
| Lamp Shape | S14s |
| Length | 595 mm |
| Light Source | Fluorescent |
| Lumens | 500 lm |
| Material | Aluminium |
| Mounting Method | Ceiling/Wall |
| Please Note | Indoor |
| Product Type | Fluoro Battens Diffused |
| Wattage | 60 Watt |
| Width | 31 mm |
Description
Fluorescent Batten Diffused Slim Body, 60 Watt, 230-240 Volt, S14s, 500 Lumens, 2700K, CRI: 84, Dimmable, 270 deg Beam Angle, Ceiling/Wall Mounting, Aluminium, White, Powder Coated Finish, 595 mm Length, 31 mm Width, 60 mm Height, Indoor
