Artcraft Superlux Linear Double Ended Halogen Lamp 300W 230-240V R7s Cap 3000K 3000 Lumens 2000 hrs 118mm
Artcraft Superlux Linear Double Ended Halogen Lamp 300W 230-240V R7s Cap 3000K 3000 Lumens 2000 hrs 118mm
Linear Double Ended Halogen Lamp, 300 Watt, 230-240 Volt, R7s Push In Caps Base, 3000K, 3000 Lumens, 2000 hrs Average Life, 100 CRI, 360 deg Beam Angle, 11 mm Overall Diameter, 118 mm Overall Length
| Brand | Artcraft Superlux |
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39101600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | HLIN118-300 |
| Base Type | R7s Push In Caps |
| Beam Angle | 360 deg |
| Average Lamp Life | 2000 hrs |
| Colour Temperature | 3000K |
| Diameter | 11 mm |
| CRI | 100 |
| Length | 118 mm |
| Lumens | 3000 lm |
| Product Type | Halogen Lamps |
| Voltage | 230-240 Volt |
| Wattage | 300 Watt |
Description
Linear Double Ended Halogen Lamp, 300 Watt, 230-240 Volt, R7s Push In Caps Base, 3000K, 3000 Lumens, 2000 hrs Average Life, 100 CRI, 360 deg Beam Angle, 11 mm Overall Diameter, 118 mm Overall Length
