APEC Circular Power Cable XLPE 1 Core 500mm 0.6/1kV Annealed Copper XLPE/PVC Black
APEC Circular Power Cable XLPE 1 Core 500mm 0.6/1kV Annealed Copper XLPE/PVC Black
Circular Power Cable, XLPE, 1 Core, 500 mm, Annealed Copper, 0.6/1 kV, 38 mm Overall Diameter, 2.2 mm Insulation Thickness, 2.2 mm Sheath Thickness, XLPE Insulation, PVC Sheath, Natural Core, Black Sheath, 90 deg C, AS/NZS 5000.1
| Brand | APEC |
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | XV500C01 |
| Conductor Size | 6 mm |
| Conductor Type | Annealed Copper |
| Core Colour | Natural |
| Insulation Material | XLPE |
| Insulation Thickness | 2.2 mm |
| Overall Diameter | 38 mm |
| Product Type | Cables Circular |
| Number of Cores | 1 Core |
| Sheath Colour | Black |
| Sheath Material | PVC |
| Sheath Thickness | 2.2 mm |
| Standards | AS/NZS 5000.1 |
| Temperature | 90 deg C |
| Voltage | 0.6-1 kV |
Description
Circular Power Cable, XLPE, 1 Core, 500 mm, Annealed Copper, 0.6/1 kV, 38 mm Overall Diameter, 2.2 mm Insulation Thickness, 2.2 mm Sheath Thickness, XLPE Insulation, PVC Sheath, Natural Core, Black Sheath, 90 deg C, AS/NZS 5000.1
