APEC 1.5 mm Black Circular Control Cable Armoured V-90 PVC/Galvanised SWA/5V-90 PVC 1mtr
APEC 1.5 mm Black Circular Control Cable Armoured V-90 PVC/Galvanised SWA/5V-90 PVC 1mtr
Circular Control Cable, Armoured, 1.5 mm, Annealed Bare copper, 0.6-1 kV, 10 Core + Earth, 7/0.5 mm Strands, 21.1 mm Overall Diameter, 1 mtr Length, 1.8 mm Sheath Thickness, 15 mm Bedding Diameter, 17.5 mm Diameter Over Armour, Galvanised Steel Wire Armour, White/Black Numerals Green/Yellow Core, V-90 PVC Insulation, 5V-90 PVC Sheath, Black Sheath, AS/NZS 5000.1
| Brand | APEC |
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | VCS105E10B5K1 |
| Armour Material | Galvanised Steel Wire |
| Bedding Diameter | 15 mm |
| Conductor Size | 1.5 mm |
| Conductor Type | Annealed Bare copper |
| Diameter Over Armour | 17.5 mm |
| Insulation Material | V-90 PVC |
| Length | 1 mtr |
| Number of Cores | 10 Core + Earth |
| Overall Diameter | 21.1 mm |
| Product Type | Circular Control Armoured |
| Sheath Colour | Black |
| Sheath Material | 5V-90 PVC |
| Sheath Thickness | 1.8 mm |
| Standards | AS/NZS 5000.1 |
| Stranding | 7/0.5 mm |
| Voltage | 0.6-1 kV |
Description
Circular Control Cable, Armoured, 1.5 mm, Annealed Bare copper, 0.6-1 kV, 10 Core + Earth, 7/0.5 mm Strands, 21.1 mm Overall Diameter, 1 mtr Length, 1.8 mm Sheath Thickness, 15 mm Bedding Diameter, 17.5 mm Diameter Over Armour, Galvanised Steel Wire Armour, White/Black Numerals Green/Yellow Core, V-90 PVC Insulation, 5V-90 PVC Sheath, Black Sheath, AS/NZS 5000.1
