APEC 25 mm Orange Circular Cable Armoured X-90 XLPE/Steel Wire/5V-90 PVC 100mtr
APEC 25 mm Orange Circular Cable Armoured X-90 XLPE/Steel Wire/5V-90 PVC 100mtr
Circular Cable, Armoured, 25 mm, Annealed Copper, 0.6-1 kV, 4 Core + Earth, 32.5 mm Overall Diameter, 28.5 mm Diameter Over Armour, 6 mm Earth Conductor, 100 mtr Length, 0.9 mm Insulation Thickness, 1.9 mm Sheath Thickness, Steel Wire Armour, Red/White/Blue/Black/Green/Yellow Core, X-90 XLPE Insulation, 5V-90 PVC Sheath, Orange Sheath, 90 deg C, AS/NZS 5000.1
| Brand | APEC |
|---|---|
| Standard Pack Size | 100 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | MXS025E04 |
| Armour Material | Steel Wire |
| Conductor Size | 25 mm |
| Core Colours | Black/Blue/Red/White/Green/Yellow |
| Conductor Type | Annealed Copper |
| Earth Conductor Size | 6 mm |
| Diameter Over Armour | 28.5 mm |
| Insulation Material | X-90 XLPE |
| Length | 100 mtr |
| Insulation Thickness | 0.9 mm |
| Number of Cores | 4 Core + Earth |
| Overall Diameter | 32.5 mm |
| Product Type | Circular Cable Armoured |
| Sheath Colour | Orange |
| Sheath Material | 5V-90 PVC |
| Sheath Thickness | 1.9 mm |
| Standards | AS/NZS 5000.1 |
| Temperature | 90 deg C |
| Voltage | 0.6-1 kV |
Description
Circular Cable, Armoured, 25 mm, Annealed Copper, 0.6-1 kV, 4 Core + Earth, 32.5 mm Overall Diameter, 28.5 mm Diameter Over Armour, 6 mm Earth Conductor, 100 mtr Length, 0.9 mm Insulation Thickness, 1.9 mm Sheath Thickness, Steel Wire Armour, Red/White/Blue/Black/Green/Yellow Core, X-90 XLPE Insulation, 5V-90 PVC Sheath, Orange Sheath, 90 deg C, AS/NZS 5000.1
