APEC 6mm Orange Circular Cable Unarmoured PVC/PVC 100mtr
APEC 6mm Orange Circular Cable Unarmoured PVC/PVC 100mtr
Circular Power Cable, Unarmoured, 3 Core & Earth, 6mm, Annealed Copper, 450/750 Volt, 2.5mm Earth Conductor, 13.9mm Overall Diameter, 0.8mm Insulation Thickness, 1.4mm Sheath Thickness, PVC Insulation, PVC Sheath, Red White Blue Green/Yellow Cores, Orange Sheath, 90 deg C, AS/NZS 5000.2
| Brand | APEC |
|---|---|
| Standard Pack Size | 100 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | MVM006E03 |
| Conductor Size | 6 mm |
| Conductor Type | Annealed Copper |
| Core Colours | Red/Blue/White/Green/Yellow |
| Insulation Material | PVC |
| Earth Conductor Size | 2.5 mm |
| Insulation Thickness | 0.8 mm |
| Number of Cores | 3 Core + Earth |
| Overall Diameter | 13.9 mm |
| Product Type | Circular Cable Unarmoured |
| Sheath Colour | Orange |
| Sheath Material | PVC |
| Sheath Thickness | 1.4 mm |
| Standards | AS/NZS 5000.2 |
| Temperature | 90 deg C |
| Voltage | 450-750 Volt |
Description
Circular Power Cable, Unarmoured, 3 Core & Earth, 6mm, Annealed Copper, 450/750 Volt, 2.5mm Earth Conductor, 13.9mm Overall Diameter, 0.8mm Insulation Thickness, 1.4mm Sheath Thickness, PVC Insulation, PVC Sheath, Red White Blue Green/Yellow Cores, Orange Sheath, 90 deg C, AS/NZS 5000.2
