APEC Instrumentation Cable Armoured 6 Pair Individually & Overall Screened 1.5mm 110/150V PVC/SWA/PVC Black
APEC Instrumentation Cable Armoured 6 Pair Individually & Overall Screened 1.5mm 110/150V PVC/SWA/PVC Black
Instrumentation Cable Armoured, 1.5 mm, Annealed Copper, 110-150 Volt, 6 Pair, 7/0.5 mm Strands, Individual & Overall Screened Screen, 20 mm Overall Diameter, 0.4 mm Insulation Thickness, Steel Wire Armour, Black/White Numerals Core, V-90 PVC Insulation, 5V-90 PVC Sheath, Black Sheath, UL 2464 AS 1125
| Brand | APEC |
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | INSVIOS105P06B |
| Armour Material | Steel Wire |
| Conductor Type | Annealed Copper |
| Core Colours | Black/White Numerals |
| Conductor Size | 1.5 mm |
| Insulation Material | V-90 PVC |
| Insulation Thickness | 0.4 mm |
| Number of Pairs | 6 Pair |
| Overall Diameter | 20 mm |
| Product Type | Instrumentation Cable Armoured |
| Screen Format | Individual & Overall Screened |
| Sheath Colour | Black |
| Sheath Material | 5V-90 PVC |
| Standards | UL 2464 AS 1125 |
| Stranding | 7/0.5 mm |
| Voltage | 110-150 Volt |
Description
Instrumentation Cable Armoured, 1.5 mm, Annealed Copper, 110-150 Volt, 6 Pair, 7/0.5 mm Strands, Individual & Overall Screened Screen, 20 mm Overall Diameter, 0.4 mm Insulation Thickness, Steel Wire Armour, Black/White Numerals Core, V-90 PVC Insulation, 5V-90 PVC Sheath, Black Sheath, UL 2464 AS 1125
