APEC Ordinary Duty Flexible Cable 2 Core & Earth 2.5mm 250/440V Annealed Copper PVC/PVC Grey
APEC Ordinary Duty Flexible Cable 2 Core & Earth 2.5mm 250/440V Annealed Copper PVC/PVC Grey
Flexible Cable, 2.5 mm, Annealed Copper, 250-440 Volt, 2 Core + Earth, 10.1 mm Overall Diameter, 0.8 mm Insulation Thickness, 1.1 mm Sheath Thickness, Brown/Blue/Green/Yellow Core, V-90 PVC Insulation, 5V-90 PVC Sheath, Grey Sheath, 60 deg C, AS/NZS 3191
| Brand | APEC |
|---|---|
| Standard Pack Size | 100 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | FRM350025-SY-100 |
| Conductor Size | 2.5 mm |
| Conductor Type | Annealed Copper |
| Core Colours | Brown/Blue/Green/Yellow |
| Insulation Material | V-90 PVC |
| Insulation Thickness | 0.8 mm |
| Number of Cores | 2 Core + Earth |
| Overall Diameter | 10.1 mm |
| Product Type | Flexible Cable |
| Sheath Colour | Grey |
| Sheath Material | 5V-90 PVC |
| Sheath Thickness | 1.1 mm |
| Standards | AS/NZS 3191 |
| Temperature | 60 deg C |
| Voltage | 250-440 Volt |
Description
Flexible Cable, 2.5 mm, Annealed Copper, 250-440 Volt, 2 Core + Earth, 10.1 mm Overall Diameter, 0.8 mm Insulation Thickness, 1.1 mm Sheath Thickness, Brown/Blue/Green/Yellow Core, V-90 PVC Insulation, 5V-90 PVC Sheath, Grey Sheath, 60 deg C, AS/NZS 3191
