APEC 70 mm Fire Rated Cable X-HF-110/HFS-110-TP Red 1mtr
APEC 70 mm Fire Rated Cable X-HF-110/HFS-110-TP Red 1mtr
Fire Rated Cable, 70 mm, Annealed Copper, 0.6-1 kV, 1 Core, 18.8 mm Overall Diameter, 1 mtr Length, 1.5 mm Insulation Thickness, 1.5 mm Sheath Thickness, White Core, X-HF-110 Insulation, HFS-110-TP Sheath, Red Sheath, WS52W, 110 deg C, AS/NZS 5000.1 AS/NZS 3013
| Features |
|
|---|---|
| Brand | APEC |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | FRF070 |
| AS3013 Rating | WS52W |
| Conductor Size | 70 mm |
| Conductor Type | Annealed Copper |
| Core Colours | White |
| Insulation Material | X-HF-110 |
| Insulation Thickness | 1.5 mm |
| Length | 1 mtr |
| Number of Cores | 1 Core |
| Overall Diameter | 18.8 mm |
| Product Type | Fire Rated Cable |
| Sheath Colour | Red |
| Sheath Material | HFS-110-TP |
| Sheath Thickness | 1.5 mm |
| Standards | AS/NZS 5000.1 AS/NZS 3013 |
| Temperature | 110 deg C |
| Voltage | 0.6-1 kV |
Description
Fire Rated Cable, 70 mm, Annealed Copper, 0.6-1 kV, 1 Core, 18.8 mm Overall Diameter, 1 mtr Length, 1.5 mm Insulation Thickness, 1.5 mm Sheath Thickness, White Core, X-HF-110 Insulation, HFS-110-TP Sheath, Red Sheath, WS52W, 110 deg C, AS/NZS 5000.1 AS/NZS 3013
