AllVent Exhaust Fan Round 150mm 240 Volt 500 cu-m/hr 290mm Cut-Out 41dBA
AllVent Exhaust Fan Round 150mm 240 Volt 500 cu-m/hr 290mm Cut-Out 41dBA
Exhaust Fan, Fan Size: 150mm, 240 Volt, Motor Wattage: 40 Watt, Round, Air Flow Rate (cu-m/hr): 500 cu-m/hr, Air Flow Rate (l/sec): 139 l/sec, Cut-Out Size: 290mm, Fan Speed: 2760 rpm, Fan Noise: 41 dBA, 290mm Length, 323mm Height
| Features |
|
|---|---|
| Brand | AllVent |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 40101600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | ALV191 |
| Air Flow Litres per Second | 139 l/sec |
| Air Flow Cubic Meters per Hour | 500 cu-m/hr |
| Cut-Out Size | 290 mm |
| Fan Size | 150 mm |
| Fan Speed | 2760 rpm |
| Height | 323 mm |
| Length | 290 mm |
| Noise Level | 41 dBA |
| Product Type | Exhaust fans |
| Shape | Round |
| Wattage | 40 Watt |
Description
Exhaust Fan, Fan Size: 150mm, 240 Volt, Motor Wattage: 40 Watt, Round, Air Flow Rate (cu-m/hr): 500 cu-m/hr, Air Flow Rate (l/sec): 139 l/sec, Cut-Out Size: 290mm, Fan Speed: 2760 rpm, Fan Noise: 41 dBA, 290mm Length, 323mm Height
