AllVent In-Line Axial Exhaust Fan 100mm 240 Volt 137 cu-m/hr 18dBA Black
AllVent In-Line Axial Exhaust Fan 100mm 240 Volt 137 cu-m/hr 18dBA Black
The A series axial fans are housed in a robust, non-corrosive metal casing.
| Features |
|
|---|---|
| Brand | AllVent |
| Range Name | A Series |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 40101600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | ALV109 |
| Air Flow Cubic Meters per Hour | 137 cu-m/hr |
| Air Flow Litres per Second | 38 l/sec |
| Colour | Black |
| Fan Size | 100 mm |
| Duct Size | 99 mm |
| Fan Speed | 2880 rpm |
| Frequency | 50 Hz |
| Height | 121 mm |
| Length | 120 mm |
| Material | Metal |
| Noise Level | 18 dBA |
| Phase | 1 Phase |
| Voltage | 240 Volt |
| Width | 123 mm |
| Wattage | 18 Watt |
Description
The A series axial fans are housed in a robust, non-corrosive metal casing.
