Connectwell Rail Terminal Block Screwed Clamp 2 Wire 4mm Grey Polyamide 66
Connectwell Rail Terminal Block Screwed Clamp 2 Wire 4mm Grey Polyamide 66
4 mm Feed Through Terminal Blocks are the most Versatile terminals for control, Automation, Instrumentation and Power Distribution applications. A specially designed flexible foot enable easy mounting and dismounting from the DIN rail with the help of screw driver. These Terminal Blocks have marker holding recesses to accept marking tags for circuit identification. Cross connection can be achieved with the aid of shorting links/sleeves and screws.
| Brand | Connectwell |
|---|---|
| Standard Pack Size | 100 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | CTS4UN |
| Current Rating | 32 Amp |
| Colour | Grey |
| Conductor Size | 0.2-4mm |
| Depth | 6 mm |
| Height | 51.1 mm/53.7 mm/46.2 mm |
| Insulation Material | Polyamide 66 |
| Number of Conductors | 2 |
| Mounting Method | DIN 32/35/35-15 |
| Number of Levels | 1 |
| Product Type | Rail Terminal Blocks |
| Rated Surge Voltage | 8 kV |
| Tightening Torque | 0.5 Nm |
| Terminal Type | Screw Clamp |
| Voltage Rating | 1000 Volt |
| Width | 43 mm |
| Wire Entry Orientation | Side |
| Wiring Format | 2 Conductor Through |
| Wire Strip Length | 8 mm |
Description
4 mm Feed Through Terminal Blocks are the most Versatile terminals for control, Automation, Instrumentation and Power Distribution applications. A specially designed flexible foot enable easy mounting and dismounting from the DIN rail with the help of screw driver. These Terminal Blocks have marker holding recesses to accept marking tags for circuit identification. Cross connection can be achieved with the aid of shorting links/sleeves and screws.
