Connectwell Rail Terminal Block Screwed Clamp 2 Wire 2.5mm Grey Polyamide 66
Connectwell Rail Terminal Block Screwed Clamp 2 Wire 2.5mm Grey Polyamide 66
2.5 mm Feed Through Terminal Blocks are the most Versatile terminals for control, automation, instrumentation and power distribution applications. A specially designed flexible foot enables easy mounting and dismounting from the DIN rail with the help of a screw driver. These Terminal Blocks have marker holding recesses to accept marking tags for circuit identification. Cross connection can be achieved with the aid of shorting links/sleeves and screws.
| Brand | Connectwell |
|---|---|
| Standard Pack Size | 100 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | CTS2.5UN |
| Colour | Grey |
| Conductor Size | 0.2-2.5mm |
| Current Rating | 24 Amp |
| Depth | 5 mm |
| Height | 51.5 mm/53.7 mm/46.2 mm |
| Insulation Material | Polyamide 66 |
| Mounting Method | DIN 32/35/35-15 |
| Number of Conductors | 2 |
| Number of Levels | 1 |
| Rated Surge Voltage | 8 kV |
| Product Type | Rail Terminal Blocks |
| Terminal Type | Screw Clamp |
| Tightening Torque | 0.4 Nm |
| Voltage Rating | 1000 Volt |
| Width | 43 mm |
| Wire Entry Orientation | Side |
| Wire Strip Length | 8 mm |
| Wiring Format | 2 Conductor Through |
Description
2.5 mm Feed Through Terminal Blocks are the most Versatile terminals for control, automation, instrumentation and power distribution applications. A specially designed flexible foot enables easy mounting and dismounting from the DIN rail with the help of a screw driver. These Terminal Blocks have marker holding recesses to accept marking tags for circuit identification. Cross connection can be achieved with the aid of shorting links/sleeves and screws.
