IPD Cable Gland General Purpose Nylon M16 9.6-10.9mm IP68
IPD Cable Gland General Purpose Nylon M16 9.6-10.9mm IP68
The Nylon cable gland is designed for use in outdoor environments, with an IP68 rating for protection against dust and water. It is black in colour and has a mounting hole diameter of 16mm. The gland is UV resistant and can accommodate cables with an outer diameter ranging from 5mm to 10mm. Each carton contains 50 cable glands.
| Brand | IPD |
|---|---|
| Standard Pack Size | 50 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | AG16BK |
| Body Material | Nylon |
| Finish | Black |
| IP Rating | IP68 |
| Max. Sheath OD | 10.9 mm |
| Min. Sheath OD | 9.6 mm |
| Product Type | Cable Glands General Purpose |
| Thread Length | 15.7 mm |
| Thread Size | M16 |
Description
The Nylon cable gland is designed for use in outdoor environments, with an IP68 rating for protection against dust and water. It is black in colour and has a mounting hole diameter of 16mm. The gland is UV resistant and can accommodate cables with an outer diameter ranging from 5mm to 10mm. Each carton contains 50 cable glands.
