Alco Metal Cable Gland Unarmoured Weatherproof General Purpose M16 1.5-6mm Nickel Plated Brass IP66/68
Alco Metal Cable Gland Unarmoured Weatherproof General Purpose M16 1.5-6mm Nickel Plated Brass IP66/68
Cable Gland Metal Unarmoured Weatherproof, M16, 10 mm Thread Length, 1.5 mm, 1.5 mm Min. Sheath OD, 6 mm Max. Sheath OD, 20 mm Width Across Flats, 21.6 mm Width Across Corners, IP66/68, Brass Body, Thermoplastic Elastomer Seal, Nickel Plated, -20 to 80 deg C
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Alco |
| Range Name | Type UW |
| Standard Pack Size | 30 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | ALCUW16S |
| IP Rating | IP66/68 |
| Finish | Nickel Plated |
| Body Material | Brass |
| Max. Sheath OD | 6 mm |
| Min. Sheath OD | 1.5 mm |
| Product Type | Cable Glands Unarmoured |
| Seal Material | Thermoplastic Elastomer |
| Temperature | -20 to 80 deg C |
| Thread Pitch | 1.5 mm |
| Thread Length | 10 mm |
| Thread Size | M16 |
| Width Across Corners | 21.6 mm |
| Width Across Flats | 20 mm |
Description
Cable Gland Metal Unarmoured Weatherproof, M16, 10 mm Thread Length, 1.5 mm, 1.5 mm Min. Sheath OD, 6 mm Max. Sheath OD, 20 mm Width Across Flats, 21.6 mm Width Across Corners, IP66/68, Brass Body, Thermoplastic Elastomer Seal, Nickel Plated, -20 to 80 deg C
