Alco Cable Gland Locknut Hex M40 x 1.5 Nickel Plated Brass
Alco Cable Gland Locknut Hex M40 x 1.5 Nickel Plated Brass
Cable Gland Counter Nut Hexagonal, M40 x 1.5 mm, 1.5 mm, 48 mm Width Across Flats, 55 mm Width Across Corners, Brass Body, Nickel Plated, 8 mm Depth
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Alco |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | ALCPLN40 |
| Body Material | Brass |
| Depth | 8 mm |
| Finish | Nickel Plated |
| Product Type | Gland Accessories |
| Thread Pitch | 1.5 mm |
| Thread Size | M40 x 1.5 mm |
| Width Across Flats | 48 mm |
| Width Across Corners | 55 mm |
Description
Cable Gland Counter Nut Hexagonal, M40 x 1.5 mm, 1.5 mm, 48 mm Width Across Flats, 55 mm Width Across Corners, Brass Body, Nickel Plated, 8 mm Depth
