Alco Cable Gland General Purpose Polyamide M40 x 1.5 22-32mm IP68
Alco Cable Gland General Purpose Polyamide M40 x 1.5 22-32mm IP68
Cable Gland General Purpose, M40 x 1.5 mm, 14.7 mm Thread Length, 1.5 mm, 22 mm Min. Sheath OD, 32 mm Max. Sheath OD, 46 mm Width Across Flats, IP68, Polyamide Body, Chloroprene Seal, -30 to 80 deg C
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Alco |
| Range Name | Type MG |
| Standard Pack Size | 4 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | ALCMG40 |
| Body Material | Polyamide |
| Max. Sheath OD | 32 mm |
| IP Rating | IP68 |
| Min. Sheath OD | 22 mm |
| Product Type | Cable Glands General Purpose |
| Seal Material | Chloroprene |
| Thread Length | 14.7 mm |
| Temperature | -30 to 80 deg C |
| Thread Pitch | 1.5 mm |
| Thread Size | M40 x 1.5 mm |
| Width Across Flats | 46 mm |
Description
Cable Gland General Purpose, M40 x 1.5 mm, 14.7 mm Thread Length, 1.5 mm, 22 mm Min. Sheath OD, 32 mm Max. Sheath OD, 46 mm Width Across Flats, IP68, Polyamide Body, Chloroprene Seal, -30 to 80 deg C
