Alco Cable Gland General Purpose Polyamide M20 x 1.5 8-14mm IP68
Alco Cable Gland General Purpose Polyamide M20 x 1.5 8-14mm IP68
Cable Gland General Purpose, M20 x 1.5 mm, 15 mm Thread Length, 1.5 mm, 8 mm Min. Sheath OD, 14 mm Max. Sheath OD, 27 mm Width Across Flats, IP68, Polyamide Body, Chloroprene Seal, -30 to 80 deg C
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Alco |
| Range Name | Type MG |
| Standard Pack Size | 25 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | ALCMG20 |
| Body Material | Polyamide |
| IP Rating | IP68 |
| Min. Sheath OD | 8 mm |
| Max. Sheath OD | 14 mm |
| Temperature | -30 to 80 deg C |
| Thread Length | 15 mm |
| Seal Material | Chloroprene |
| Thread Pitch | 1.5 mm |
| Thread Size | M20 x 1.5 mm |
| Width Across Flats | 27 mm |
Description
Cable Gland General Purpose, M20 x 1.5 mm, 15 mm Thread Length, 1.5 mm, 8 mm Min. Sheath OD, 14 mm Max. Sheath OD, 27 mm Width Across Flats, IP68, Polyamide Body, Chloroprene Seal, -30 to 80 deg C
