Alco Crimp Lug Long Barrel Copper 240mm M12 Stud 134mm OAL
Alco Crimp Lug Long Barrel Copper 240mm M12 Stud 134mm OAL
Crimp Lug Long Barrel Copper, 240 mm Conductor, M12 Stud, Long Barrel, 80mm Barrel, 134 mm Overall Length,1 Hole, Inside Diameter: 21.2 mm, 28.2 mm Outside Diameter, 41 mm Lug Width, 7 mm Lug Thickness, 42 mm Lug Length, Copper Body,Copper Conductor, Tin Electroplated Finish, -55 to 155 deg C
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Alco |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | ALCLLB240M12 |
| Barrel Length | 80 mm |
| Barrel Type | Long |
| Body Material | Copper |
| Conductor Size | 240 mm |
| Conductive Material | Copper |
| Finish | Tin Electroplated |
| Inside Diameter | 21.2 mm |
| Lug Length | 42 mm |
| Lug Thickness | 7 mm |
| Lug Width | 41 mm |
| Number of Holes | 1 Hole |
| Outside Diameter | 28.2 mm |
| Overall Length | 134 mm |
| Product Type | Lugs Long Barrel |
| Stud Size | M12 Stud |
| Temperature | -55 to 155 deg C |
Description
Crimp Lug Long Barrel Copper, 240 mm Conductor, M12 Stud, Long Barrel, 80mm Barrel, 134 mm Overall Length,1 Hole, Inside Diameter: 21.2 mm, 28.2 mm Outside Diameter, 41 mm Lug Width, 7 mm Lug Thickness, 42 mm Lug Length, Copper Body,Copper Conductor, Tin Electroplated Finish, -55 to 155 deg C
