Alco Crimp Lug Long Barrel Copper 150mm M12 Stud 105mm OAL
Alco Crimp Lug Long Barrel Copper 150mm M12 Stud 105mm OAL
Crimp Lug Long Barrel Copper, 150 mm Conductor, M12 Stud, Long Barrel, 60mm Barrel, 105 mm Overall Length,1 Hole, Inside Diameter: 16.7 mm, 22.5 mm Outside Diameter, 32 mm Lug Width, 5.3 mm Lug Thickness, 36 mm Lug Length, Copper Body,Copper Conductor, Tin Electroplated Finish, -55 to 155 deg C
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Alco |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | ALCLLB150M12 |
| Barrel Length | 60 mm |
| Barrel Type | Long |
| Body Material | Copper |
| Conductive Material | Copper |
| Conductor Size | 150 mm |
| Inside Diameter | 16.7 mm |
| Finish | Tin Electroplated |
| Lug Length | 36 mm |
| Lug Thickness | 5.3 mm |
| Lug Width | 32 mm |
| Number of Holes | 1 Hole |
| Outside Diameter | 22.5 mm |
| Overall Length | 105 mm |
| Product Type | Lugs Long Barrel |
| Stud Size | M12 Stud |
| Temperature | -55 to 155 deg C |
Description
Crimp Lug Long Barrel Copper, 150 mm Conductor, M12 Stud, Long Barrel, 60mm Barrel, 105 mm Overall Length,1 Hole, Inside Diameter: 16.7 mm, 22.5 mm Outside Diameter, 32 mm Lug Width, 5.3 mm Lug Thickness, 36 mm Lug Length, Copper Body,Copper Conductor, Tin Electroplated Finish, -55 to 155 deg C
