Alco Crimp Lug Long Barrel Copper 10mm M6 Stud 35mm OAL
Alco Crimp Lug Long Barrel Copper 10mm M6 Stud 35mm OAL
Crimp Lug, 10 mm, M6 Stud, Long Barrel Type, 18 mm Barrel Length, 35 mm Overall Length, 1 Hole, 4.7 mm Inside Diameter, 7.1 mm Outside Diameter, 12 mm Lug Width, 13 mm Lug Length, 1.8 mm Lug Thickness, Copper Body, Copper, Tin Electroplated, -55 to 155 deg C
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Alco |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | ALCLLB10M6 |
| Barrel Length | 18 mm |
| Barrel Type | Long |
| Body Material | Copper |
| Conductive Material | Copper |
| Conductor Size | 10 mm |
| Finish | Tin Electroplated |
| Inside Diameter | 4.7 mm |
| Lug Length | 13 mm |
| Lug Thickness | 1.8 mm |
| Lug Width | 12 mm |
| Number of Holes | 1 Hole |
| Outside Diameter | 7.1 mm |
| Overall Length | 35 mm |
| Stud Size | M6 |
| Product Type | Fret Lugs |
| Temperature | -55 to 155 deg C |
Description
Crimp Lug, 10 mm, M6 Stud, Long Barrel Type, 18 mm Barrel Length, 35 mm Overall Length, 1 Hole, 4.7 mm Inside Diameter, 7.1 mm Outside Diameter, 12 mm Lug Width, 13 mm Lug Length, 1.8 mm Lug Thickness, Copper Body, Copper, Tin Electroplated, -55 to 155 deg C
