Alco Crimp Link Standard Non-Insulated Copper 300mm 61/2.52 98mm OAL
Alco Crimp Link Standard Non-Insulated Copper 300mm 61/2.52 98mm OAL
Crimp Link, Standard, Non-Insulated, Copper, 300 mm Conductor, Number of Strands: 61/2.52, 23.8mm Inside Diameter, 31.9 mm Outside Diameter, 98 mm Overall Length, Terminal Type: End Connector, Copper Body, Copper Conductor, Tin Electroplated Finish, -55 to 155 deg C
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Alco |
| Standard Pack Size | 3 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | ALCLK300/3 |
| Body Material | Copper |
| Conductive Material | Copper |
| Conductor Size | 300 mm |
| Finish | Tin Electroplated |
| Inside Diameter | 23.8 mm |
| Number of Strands | 61/2.52 |
| Outside Diameter | 31.9 mm |
| Overall Length | 98 mm |
| Product Type | Links Standard Copper |
| Temperature | -55 to 155 deg C |
| Terminal Type | End Connector |
Description
Crimp Link, Standard, Non-Insulated, Copper, 300 mm Conductor, Number of Strands: 61/2.52, 23.8mm Inside Diameter, 31.9 mm Outside Diameter, 98 mm Overall Length, Terminal Type: End Connector, Copper Body, Copper Conductor, Tin Electroplated Finish, -55 to 155 deg C
