Alco Circuit Breaker Lug Narrow Palm Copper 120mm M10 Stud
Alco Circuit Breaker Lug Narrow Palm Copper 120mm M10 Stud
Circuit Breaker Lug Narrow Palm, 120 mm, M10 Stud, 30 mm Barrel Length, 61 mm Overall Length, 1 Hole, 15.6 mm Inside Diameter, 20.6 mm Outside Diameter, 3/6, 1 Crimps, 99.7% Conductivity, Copper Body, Tin Electroplated, -55 to 155 deg C
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Alco |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | ALCLCB120M10 |
| Body Material | Copper |
| Barrel Length | 30 mm |
| Conductivity | 99.70% |
| Conductor Size | 120 mm |
| Finish | Tin Electroplated |
| Inside Diameter | 15.6 mm |
| Number of Crimps | 3/6 1 |
| Number of Holes | 1 Hole |
| Outside Diameter | 20.6 mm |
| Overall Length | 61 mm |
| Stud Size | M10 |
| Temperature | -55 to 155 deg C |
Description
Circuit Breaker Lug Narrow Palm, 120 mm, M10 Stud, 30 mm Barrel Length, 61 mm Overall Length, 1 Hole, 15.6 mm Inside Diameter, 20.6 mm Outside Diameter, 3/6, 1 Crimps, 99.7% Conductivity, Copper Body, Tin Electroplated, -55 to 155 deg C
