Alco HSTNW Heatshrink Tubing Thin Wall Plain Unlined 3-1.5mm 1.5M Black
Alco HSTNW Heatshrink Tubing Thin Wall Plain Unlined 3-1.5mm 1.5M Black
Heatshrink Tubing Thin Wall Plain Unlined, Shrink Diameter From: 3 mm, Shrink Diameter To: 1.5 mm, 50% Shrink Ratio, Plain Unlined Lining Type, Thin Wall Type, 0.4 mm Wall Thickness Recovered, 580% Elongation, 110 deg C Shrink Temperature, 15.5 Mpa Tensile Strength, ?15 kV/mm Dielectric Strength, UL/VW-1 Flammability Rating, Ethylene Vinyl Acetate, Black, -55 to 125 deg C, 1.2 mtr Length
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Alco |
| Range Name | Type HSTNW |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121700 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | HSTNW2.5/1.25BK |
| Colour | Black |
| Elongation | 580% |
| Dielectric Strength | ?15 kV/mm |
| Flammability Rating | UL/VW-1 |
| Length | 1.2 mtr |
| Lining Type | Plain Unlined |
| Material | Ethylene Vinyl Acetate |
| Product Type | Heatshrink Tubing |
| Shrink Diameter From | 3 mm |
| Shrink Ratio | 50% |
| Shrink Diameter To | 1.5 mm |
| Temperature | -55 to 125 Deg C |
| Tensile Strength | 15.5 MPa |
| Shrink Temperature | 110 Deg C |
| Wall Type | Thin |
| Wall Thickness Recovered | 0.4 mm |
Description
Heatshrink Tubing Thin Wall Plain Unlined, Shrink Diameter From: 3 mm, Shrink Diameter To: 1.5 mm, 50% Shrink Ratio, Plain Unlined Lining Type, Thin Wall Type, 0.4 mm Wall Thickness Recovered, 580% Elongation, 110 deg C Shrink Temperature, 15.5 Mpa Tensile Strength, ?15 kV/mm Dielectric Strength, UL/VW-1 Flammability Rating, Ethylene Vinyl Acetate, Black, -55 to 125 deg C, 1.2 mtr Length
