Alco HSTNW Heatshrink Tubing Thin Wall Plain Unlined 19-9mm 1.2M Yellow/Green
Alco HSTNW Heatshrink Tubing Thin Wall Plain Unlined 19-9mm 1.2M Yellow/Green
Heatshrink Tubing Thin Wall Plain Unlined, Shrink Diameter From: 19 mm, Shrink Diameter To: 9 mm, 50% Shrink Ratio, Plain Unlined Lining Type, Thin Wall Type, 0.8 mm Wall Thickness Recovered, 580% Elongation, 110 deg C Shrink Temperature, 15.5 Mpa Tensile Strength, ?15 kV/mm Dielectric Strength, UL/VW-1 Flammability Rating, Ethylene Vinyl Acetate, Green/Yellow, -55 to 125 deg C, 1.2 mtr Length
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Alco |
| Range Name | Type HSTNW |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121700 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | HSTNW18/9YG |
| Colour | Green/Yellow |
| Dielectric Strength | ?15 kV/mm |
| Flammability Rating | UL/VW-1 |
| Elongation | 580% |
| Lining Type | Plain Unlined |
| Length | 1.2 mtr |
| Material | Ethylene Vinyl Acetate |
| Product Type | Heatshrink Tubing |
| Shrink Diameter From | 19 mm |
| Shrink Diameter To | 9 mm |
| Shrink Ratio | 50% |
| Shrink Temperature | 110 Deg C |
| Temperature | -55 to 125 Deg C |
| Tensile Strength | 15.5 MPa |
| Wall Thickness Recovered | 0.8 mm |
| Wall Type | Thin |
Description
Heatshrink Tubing Thin Wall Plain Unlined, Shrink Diameter From: 19 mm, Shrink Diameter To: 9 mm, 50% Shrink Ratio, Plain Unlined Lining Type, Thin Wall Type, 0.8 mm Wall Thickness Recovered, 580% Elongation, 110 deg C Shrink Temperature, 15.5 Mpa Tensile Strength, ?15 kV/mm Dielectric Strength, UL/VW-1 Flammability Rating, Ethylene Vinyl Acetate, Green/Yellow, -55 to 125 deg C, 1.2 mtr Length
