Alco Hazardous Area Cable Gland Armoured Barrier Weatherproof 62-69mm M75 IP66/68
Alco Hazardous Area Cable Gland Armoured Barrier Weatherproof 62-69mm M75 IP66/68
Hazardous Area Cable Gland, Armoured, Barrier, Weatherproof, M75, 25 mm Thread Length, 62 mm Min. Sheath OD, 69 mm Max. Sheath OD, 55.5 mm Max. Bedding OD, 2.5 mm Min. Armour Wire, 3.15 mm Max. Armour Wire, Exd, Exe, DIP, 108.2 mm Width Across Flats, 100 mm Width Across Corners, For Armoured Cable, IP66/68, TPR Seal, Brass Body, Nickel Plated Finish
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Alco |
| Range Name | Type HAW-B |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | ALCHAW75A-B |
| Finish | Nickel Plated |
| Body Material | Brass |
| Hazardous Area Rating | Exd Exe DIP |
| For Use With | Armoured Cable |
| IP Rating | IP66/68 |
| Max. Bedding OD | 55.5 mm |
| Max. Armour Wire | 3.15 mm |
| Max. Sheath OD | 69 mm |
| Min. Armour Wire | 2.5 mm |
| Min. Sheath OD | 62 mm |
| Product Type | Cable Glands Armoured Hazardous Area |
| Seal Material | TPR |
| Thread Length | 25 mm |
| Thread Size | M75 |
| Width Across Corners | 100 mm |
| Width Across Flats | 108.2 mm |
Description
Hazardous Area Cable Gland, Armoured, Barrier, Weatherproof, M75, 25 mm Thread Length, 62 mm Min. Sheath OD, 69 mm Max. Sheath OD, 55.5 mm Max. Bedding OD, 2.5 mm Min. Armour Wire, 3.15 mm Max. Armour Wire, Exd, Exe, DIP, 108.2 mm Width Across Flats, 100 mm Width Across Corners, For Armoured Cable, IP66/68, TPR Seal, Brass Body, Nickel Plated Finish
