Alco Hazardous Area Cable Gland Armoured Barrier 7.8-12.7mm M20 IP66/68
Alco Hazardous Area Cable Gland Armoured Barrier 7.8-12.7mm M20 IP66/68
Hazardous Area Cable Gland Armoured Barrier Type, M20, 15 mm Thread Length, 7.8 mm Min. Sheath OD, 12.7 mm Max. Sheath OD, 8 mm Max. Bedding OD, 0.7 mm Min. Armour Wire, 0.9 mm Max. Armour Wire, Ex db I/IIC, Ex eb I/IIC, Ex ta IIIC, 25 mm Width Across Flats, 27.1 mm Width Across Corners, IP66/68, Brass Body, Thermoplastic Elastomer Seal, Nickel Plated, -20 to 80 deg C
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Alco |
| Range Name | Type HAW-B |
| Standard Pack Size | 20 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | ALCHAW20LRB |
| Body Material | Brass |
| Finish | Nickel Plated |
| Hazardous Area Rating | Ex db I/IIC Ex eb I/IIC Ex ta IIIC |
| IP Rating | IP66/68 |
| Max. Sheath OD | 12.7 mm |
| Min. Armour Wire | 0.7 mm |
| Max. Armour Wire | 0.9 mm |
| Max. Bedding OD | 8 mm |
| Min. Sheath OD | 7.8 mm |
| Product Type | Cable Glands Hazardous Area |
| Seal Material | Thermoplastic Elastomer |
| Temperature | -20 to 80 deg C |
| Thread Length | 15 mm |
| Thread Size | M20 |
| Width Across Corners | 27.1 mm |
| Width Across Flats | 25 mm |
Description
Hazardous Area Cable Gland Armoured Barrier Type, M20, 15 mm Thread Length, 7.8 mm Min. Sheath OD, 12.7 mm Max. Sheath OD, 8 mm Max. Bedding OD, 0.7 mm Min. Armour Wire, 0.9 mm Max. Armour Wire, Ex db I/IIC, Ex eb I/IIC, Ex ta IIIC, 25 mm Width Across Flats, 27.1 mm Width Across Corners, IP66/68, Brass Body, Thermoplastic Elastomer Seal, Nickel Plated, -20 to 80 deg C
