Alco Cable Gland EMC VSD Screened Cable M40 22.5-30mm IP66/68
Alco Cable Gland EMC VSD Screened Cable M40 22.5-30mm IP66/68
Cable Gland EMC VSD Screened, M40, 15 mm Thread Length, 22.5 mm Min. Sheath OD, 30 mm Max. Sheath OD, 47.5 mm Width Across Flats, 51.4 mm Width Across Corners, IP66/68, Brass Body, Thermoplastic Rubber Seal, Nickel Plated, -20 to 80 deg C
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Alco |
| Range Name | Type EMC |
| Standard Pack Size | 5 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | ALCEMC40 |
| Body Material | Brass |
| Finish | Nickel Plated |
| IP Rating | IP66/68 |
| Max. Sheath OD | 30 mm |
| Min. Sheath OD | 22.5 mm |
| Product Type | Cable Glands EMC |
| Seal Material | Thermoplastic Rubber |
| Temperature | -20 to 80 deg C |
| Thread Length | 15 mm |
| Thread Size | M40 |
| Width Across Corners | 51.4 mm |
| Width Across Flats | 47.5 mm |
Description
Cable Gland EMC VSD Screened, M40, 15 mm Thread Length, 22.5 mm Min. Sheath OD, 30 mm Max. Sheath OD, 47.5 mm Width Across Flats, 51.4 mm Width Across Corners, IP66/68, Brass Body, Thermoplastic Rubber Seal, Nickel Plated, -20 to 80 deg C
