Alco Metal Cable Gland Unarmoured Shutter Type General Purpose M25 11-17mm Stainless Steel IP68
Alco Metal Cable Gland Unarmoured Shutter Type General Purpose M25 11-17mm Stainless Steel IP68
Cable Gland Metal Unarmoured Shutter Type General Purpose, M25, 12 mm Thread Length, 1.5 mm, 11 mm Min. Sheath OD, 17 mm Max. Sheath OD, IP68, Stainless Steel Body, Neoprene Seal, -40 to 100 deg C
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Alco |
| Range Name | Type BRGM Stainless Steel |
| Standard Pack Size | 10 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | ALCBRGM25-SS |
| IP Rating | IP68 |
| Body Material | Stainless Steel |
| Max. Sheath OD | 17 mm |
| Min. Sheath OD | 11 mm |
| Seal Material | Neoprene |
| Temperature | -40 to 100 deg C |
| Thread Pitch | 1.5 mm |
| Thread Length | 12 mm |
| Thread Size | M25 |
Description
Cable Gland Metal Unarmoured Shutter Type General Purpose, M25, 12 mm Thread Length, 1.5 mm, 11 mm Min. Sheath OD, 17 mm Max. Sheath OD, IP68, Stainless Steel Body, Neoprene Seal, -40 to 100 deg C
