Alco Metal Cable Gland Unarmoured Shutter Type General Purpose M20 6-12mm Nickel Plated Brass IP68
Alco Metal Cable Gland Unarmoured Shutter Type General Purpose M20 6-12mm Nickel Plated Brass IP68
Cable Gland Metal Unarmoured Shutter Type General Purpose, M20, 12 mm Thread Length, 1.5 mm, 6 mm Min. Sheath OD, 12 mm Max. Sheath OD, 22 mm Width Across Flats, IP68, Brass Body, Neoprene Seal, Nickel Plated, -40 to 100 deg C
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Alco |
| Range Name | Type BRGM |
| Standard Pack Size | 10 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | ALCBRGM20 |
| IP Rating | IP68 |
| Finish | Nickel Plated |
| Body Material | Brass |
| Max. Sheath OD | 12 mm |
| Min. Sheath OD | 6 mm |
| Seal Material | Neoprene |
| Temperature | -40 to 100 deg C |
| Thread Pitch | 1.5 mm |
| Thread Length | 12 mm |
| Thread Size | M20 |
| Width Across Flats | 22 mm |
Description
Cable Gland Metal Unarmoured Shutter Type General Purpose, M20, 12 mm Thread Length, 1.5 mm, 6 mm Min. Sheath OD, 12 mm Max. Sheath OD, 22 mm Width Across Flats, IP68, Brass Body, Neoprene Seal, Nickel Plated, -40 to 100 deg C
