Alco Bootlace Ferrule Insulated 1.5mm 2x8mm Pin 14.5mm OAL Black
Alco Bootlace Ferrule Insulated 1.5mm 2x8mm Pin 14.5mm OAL Black
Insulated Bootlace Ferrule, 1.5 mm, 1 Conductors, 600 Volt, 8 mm Pin Length, 2 mm Pin Diameter, 4 mm Collar Inside Diameter, 14.5 mm Overall Length, Copper Sleeve, Polyamide Insulation, Black Insulation, Copper Contact, Tin Plated, 105 deg C, 100 Pack
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Alco |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | PA |
| Vendor Product | ALCBLBK/100 |
| Conductor Size | 1.5 mm |
| Collar Inside Diameter | 4 mm |
| Contact Material | Copper |
| Number of Conductors | 1 |
| Finish | Tin Plated |
| Insulation Material | Polyamide |
| Insulation Colour | Black |
| Overall Length | 14.5 mm |
| Pin Length | 8 mm |
| Pack Size | 100 Pack |
| Pin Diameter | 2 mm |
| Temperature | 105 deg C |
| Voltage Rating | 600 Volt |
| Sleeve Material | Copper |
Description
Insulated Bootlace Ferrule, 1.5 mm, 1 Conductors, 600 Volt, 8 mm Pin Length, 2 mm Pin Diameter, 4 mm Collar Inside Diameter, 14.5 mm Overall Length, Copper Sleeve, Polyamide Insulation, Black Insulation, Copper Contact, Tin Plated, 105 deg C, 100 Pack
