Alco Metal Cable Gland Armoured General Purpose 63-75mm M75 IP66/68
Alco Metal Cable Gland Armoured General Purpose 63-75mm M75 IP66/68
Metal Cable Gland, Armoured, General Purpose, M75, 19 mm Thread Length, 63 mm Min. Sheath OD, 75 mm Max. Sheath OD, 63 mm Max. Bedding OD, 2.5 mm Min. Armour Wire, 3.15 mm Max. Armour Wire, 100 mm Width Across Flats, 108 mm Width Across Corners, IP66/68, TPE Seal, Brass Body, Nickel Plated Finish
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Alco |
| Range Name | Type AW |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | ALCAW75 |
| Body Material | Brass |
| Finish | Nickel Plated |
| IP Rating | IP66/68 |
| Max. Armour Wire | 3.15 mm |
| Max. Bedding OD | 63 mm |
| Min. Armour Wire | 2.5 mm |
| Max. Sheath OD | 75 mm |
| Min. Sheath OD | 63 mm |
| Product Type | Cable Glands Metal |
| Thread Length | 19 mm |
| Seal Material | TPE |
| Thread Size | M75 |
| Width Across Corners | 108 mm |
| Width Across Flats | 100 mm |
Description
Metal Cable Gland, Armoured, General Purpose, M75, 19 mm Thread Length, 63 mm Min. Sheath OD, 75 mm Max. Sheath OD, 63 mm Max. Bedding OD, 2.5 mm Min. Armour Wire, 3.15 mm Max. Armour Wire, 100 mm Width Across Flats, 108 mm Width Across Corners, IP66/68, TPE Seal, Brass Body, Nickel Plated Finish
