Allen-Bradley General Purpose Relay Plug-In Mount 4P 4DPT/4CO 10ma 240V 14 Pin Flat
Allen-Bradley General Purpose Relay Plug-In Mount 4P 4DPT/4CO 10ma 240V 14 Pin Flat
General Purpose Relay, 10 Volt, 240 Volt AC, 10 mA, 14 Pin Flat, 4 Pole, 4DPT/4CO, Operating Time: 3 Breaking/10 Making ms, 100000 Cycles, IP20, Plug-In Mount, Silver Nickel/AgNi, -30 to 55 deg C, 37.2 mm Height, 27.7 mm Width, 20.7 mm Depth
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Allen-Bradley |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122300 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 700HC24A234L |
| Contact Material | Silver Nickel/AgNi |
| Contact Configuration | 4DPT/4 Changeover |
| Height | 37.2 mm |
| IP Rating | IP20 |
| Depth | 20.7 mm |
| Current | 10 mA |
| Number Of Poles | 4 Pole |
| Operating Coil Voltage | 240 Volt AC |
| Mounting Method | Plug In |
| Operating Cycles | 100000 Cycles |
| Operating Time | 3 Breaking/10 Making ms |
| Pin Configuration | 14 Pin Flat |
| Product Type | Relays |
| Voltage | 10 Volt |
| Temperature | -30 to 55 deg C |
| Width | 27.7 mm |
Description
General Purpose Relay, 10 Volt, 240 Volt AC, 10 mA, 14 Pin Flat, 4 Pole, 4DPT/4CO, Operating Time: 3 Breaking/10 Making ms, 100000 Cycles, IP20, Plug-In Mount, Silver Nickel/AgNi, -30 to 55 deg C, 37.2 mm Height, 27.7 mm Width, 20.7 mm Depth
