Airflow Exhaust Fan 250mm 240 Volt AC 0.32 Amp 385 cu-m/hr 44dBA White
Airflow Exhaust Fan 250mm 240 Volt AC 0.32 Amp 385 cu-m/hr 44dBA White
Exhaust Fan, Fan Size: 250mm, 240 Volt AC, 0.32 Amp, Motor Wattage: 40 Watt, Air Flow Rate (cu-m/hr): 385 cu-m/hr, Air Flow Rate (l/sec): 107 l/sec, Duct Size: 248mm, Fan Noise: 44 dBA, Ceiling Mounting, Speed Setting: 1 Speed, Motor Type: Ball Bearing, White, 345mm Length, 110mm Width
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Airflow |
| Range Name | Slimline |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 40101600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | CE250-NLA |
| Air Flow Cubic Meters per Hour | 385 cu-m/hr |
| Air Flow Litres per Second | 107 l/sec |
| Current | 0.32 Amp |
| Colour | White |
| Duct Size | 248 mm |
| Fan Size | 250 mm |
| Length | 345 mm |
| Motor Type | Ball Bearing |
| Mounting Method | Ceiling |
| Noise Level | 44 dBA |
| Product Type | Exhaust fans |
| Wattage | 40 Watt |
| Speed Setting | 1 Speed |
| Width | 110 mm |
Description
Exhaust Fan, Fan Size: 250mm, 240 Volt AC, 0.32 Amp, Motor Wattage: 40 Watt, Air Flow Rate (cu-m/hr): 385 cu-m/hr, Air Flow Rate (l/sec): 107 l/sec, Duct Size: 248mm, Fan Noise: 44 dBA, Ceiling Mounting, Speed Setting: 1 Speed, Motor Type: Ball Bearing, White, 345mm Length, 110mm Width
