Airflow Exhaust Fan Light and Heater 2 x 275 W Infrared Lamp Heat 180mm Height x 355mm Width x 185mm Depth White
Airflow Exhaust Fan Light and Heater 2 x 275 W Infrared Lamp Heat 180mm Height x 355mm Width x 185mm Depth White
Ideal for smaller bathrooms with restricted ceiling space above 215mm, this Clipsal Airflow 3-in-1 featuring 2 x 275 radiant heat lamps with ceramic lamp holders, as well as an R80 60W centre lamp. The unit has a powerful centrifugal exhaust fan and a 2000 Series labelled wall switch for easy identification.
| Brand | Airflow |
|---|---|
| Range Name | Sunshine |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 40101600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 7600ATP-WE-NLA |
| Air Flow Cubic Meters per Hour | 125 cu-m/hr |
| Body Colour | White |
| Depth | 185 mm |
| Heat Source | 2 x 275 Watt Infrared Lamp |
| Height | 180 mm |
| IP Rating | IPX2 |
| Light Source | 1 x 14 Watt Compact Fluorescent |
| Product Type | Fans-Light-Heaters |
| Voltage | 240 Volt |
| Width | 355 mm |
Description
Ideal for smaller bathrooms with restricted ceiling space above 215mm, this Clipsal Airflow 3-in-1 featuring 2 x 275 radiant heat lamps with ceramic lamp holders, as well as an R80 60W centre lamp. The unit has a powerful centrifugal exhaust fan and a 2000 Series labelled wall switch for easy identification.
