Aflex Flexible Control Cable Unscreened 4 Core & Earth 0.75mm 0.3/0.5kV Stranded Annealed Copper PVC/PVC Grey
Aflex Flexible Control Cable Unscreened 4 Core & Earth 0.75mm 0.3/0.5kV Stranded Annealed Copper PVC/PVC Grey
Flexible Control Cable, Unscreened, 4 Core & Earth, 0.75 mm, Stranded Annealed Copper, 0.3/0.5 kV, 24/0.2 mm Strands, 6.9 mm Overall Diameter, Bend Radius: Static - 55.2 mm, V-75 PVC Insulation, PVC Sheath, Black with White Numbered Green/Yellow Cores, Grey Sheath, Static - -20 to 75 deg C Flexible - -5 to 75 deg C, AS/NZS 1125, AS/NZS 3808, IEC 60332-1
| Brand | Aflex |
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | CTP05/0.75G |
| Bend Radius | Static: 55.2 mm |
| Conductor Size | 0.75 mm |
| Conductor Type | Stranded Annealed Copper |
| Core Colours | Green/Yellow/Black/White Numerals |
| Insulation Material | V-75 PVC |
| Overall Diameter | 6.9 mm |
| Number of Cores | 4 Core + Earth |
| Product Type | Flexible Control Cable |
| Sheath Colour | Grey |
| Sheath Material | PVC |
| Stranding | 24/0.2 mm |
| Standards | AS/NZS 1125 AS/NZS 3808 IEC 60332-1 |
| Temperature | Static: -20 to 75 deg C Flexible: -5 to 75 deg C |
| Voltage | 0.3-0.5 kV |
Description
Flexible Control Cable, Unscreened, 4 Core & Earth, 0.75 mm, Stranded Annealed Copper, 0.3/0.5 kV, 24/0.2 mm Strands, 6.9 mm Overall Diameter, Bend Radius: Static - 55.2 mm, V-75 PVC Insulation, PVC Sheath, Black with White Numbered Green/Yellow Cores, Grey Sheath, Static - -20 to 75 deg C Flexible - -5 to 75 deg C, AS/NZS 1125, AS/NZS 3808, IEC 60332-1
