Aflex Flexible Control Cable Unscreened 11 Core & Earth 1mm 0.3/0.5kV Stranded Annealed Copper PVC/NBR Grey
Aflex Flexible Control Cable Unscreened 11 Core & Earth 1mm 0.3/0.5kV Stranded Annealed Copper PVC/NBR Grey
Flexible Control Cable, 1 mm, Stranded Annealed Copper, 0.3-0.5 kV, 11 Core + Earth, 32/0.2 mm Strands, 10.7 mm Overall Diameter, Static 64.2 mm Flexible 107 mm Bend Radius, Green/Yellow/White/Black Numerals Core, V-75 PVC Insulation, Nitrile Modified PVC (NBR) Sheath, Grey Sheath, Static -20 to 75 deg C Flexible -5 to 75 deg C, AS/NZS 1125 AS/NZS 3808 IEC 60332-1
| Brand | Aflex |
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | CT12/1.0G |
| Bend Radius | Static 64.2 mm - Flexible 107 mm |
| Conductor Size | 1 mm |
| Conductor Type | Stranded Annealed Copper |
| Core Colours | Green/Yellow/White/Black Numerals |
| Insulation Material | V-75 PVC |
| Overall Diameter | 10.7 mm |
| Number of Cores | 11 Core + Earth |
| Product Type | Flexible Control Cable |
| Sheath Colour | Grey |
| Sheath Material | Nitrile Modified PVC (NBR) |
| Stranding | 32/0.2 mm |
| Standards | AS/NZS 1125 AS/NZS 3808 IEC 60332-1 |
| Temperature | Static -20 to 75 deg C Flexible -5 to 75 deg C |
| Voltage | 0.3-0.5 kV |
Description
Flexible Control Cable, 1 mm, Stranded Annealed Copper, 0.3-0.5 kV, 11 Core + Earth, 32/0.2 mm Strands, 10.7 mm Overall Diameter, Static 64.2 mm Flexible 107 mm Bend Radius, Green/Yellow/White/Black Numerals Core, V-75 PVC Insulation, Nitrile Modified PVC (NBR) Sheath, Grey Sheath, Static -20 to 75 deg C Flexible -5 to 75 deg C, AS/NZS 1125 AS/NZS 3808 IEC 60332-1
