Aflex Flexible Control Cable Unscreened 18 Core & Earth 1mm 0.3/0.5kV Stranded Annealed Copper PVC/NBR Black
Aflex Flexible Control Cable Unscreened 18 Core & Earth 1mm 0.3/0.5kV Stranded Annealed Copper PVC/NBR Black
Flexible Control Cable, Unscreened, 18 Core & Earth, 1 mm, Stranded Annealed Copper, 0.3/0.5 kV, 13.4 mm Overall Diameter, 201 mm Bend Radius, PVC Insulation, NBR Sheath, White with Black Numbered Green/Yellow Cores, Black Sheath, Static - -30 to 80 deg C Flexible - -5 to 70 deg C, VDE 0295 Class 5, VDE 0812, IEC 332-1
| Brand | Aflex |
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | 77721801 |
| Bend Radius | 201 mm |
| Conductor Size | 1 mm |
| Core Colours | Green/Yellow/White/Black Nurmerals |
| Conductor Type | Stranded Annealed Copper |
| Insulation Material | PVC |
| Number of Cores | 18 Core + Earth |
| Overall Diameter | 13.4 mm |
| Product Type | Flexible Control Cable |
| Sheath Colour | Black |
| Sheath Material | Nitril Modified PVC (NBR) |
| Standards | VDE 0295 Class 5 VDE 0812 IEC 332-1 |
| Temperature | Static: -30 to 80 deg C Flexible: -5 to 70 deg C |
| Voltage | 0.3-0.5 kV |
Description
Flexible Control Cable, Unscreened, 18 Core & Earth, 1 mm, Stranded Annealed Copper, 0.3/0.5 kV, 13.4 mm Overall Diameter, 201 mm Bend Radius, PVC Insulation, NBR Sheath, White with Black Numbered Green/Yellow Cores, Black Sheath, Static - -30 to 80 deg C Flexible - -5 to 70 deg C, VDE 0295 Class 5, VDE 0812, IEC 332-1
