Aflex H07 RN-F Heavy Duty Flexible Cable 2 Core & Earth 25mm 0.6/1kV Tinned Copper EPR/CPE Black
Aflex H07 RN-F Heavy Duty Flexible Cable 2 Core & Earth 25mm 0.6/1kV Tinned Copper EPR/CPE Black
Flexible Cable, Heavy Duty, 2 Core & Earth, 25 mm, Stranded Tinned Copper, 0.6/1 kV, 0.41 mm Strands, 29 mm Overall Diameter, Bend Radius: Static - 116 mm Flexible - 145 mm, EPR Type E14 Insulation, CPE Type EM2 Sheath, Brown Blue Green/Yellow Cores, Black Sheath
| Brand | Aflex |
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | 777113G025 |
| Bend Radius | Static: 116 mm - Flexible: 145 mm |
| Conductor Size | 25 mm |
| Conductor Type | Stranded Tinned Copper |
| Core Colours | Brown/Blue/Green/Yellow |
| Insulation Material | EPR Type E14 |
| Number of Cores | 2 Core + Earth |
| Overall Diameter | 29 mm |
| Product Type | Flexible Cable |
| Sheath Colour | Black |
| Sheath Material | CPE Type EM2 |
| Stranding | 0.41 mm |
| Voltage | 0.6-1 kV |
Description
Flexible Cable, Heavy Duty, 2 Core & Earth, 25 mm, Stranded Tinned Copper, 0.6/1 kV, 0.41 mm Strands, 29 mm Overall Diameter, Bend Radius: Static - 116 mm Flexible - 145 mm, EPR Type E14 Insulation, CPE Type EM2 Sheath, Brown Blue Green/Yellow Cores, Black Sheath
